1. díl: S Danem Pitkem o šetrném hospodaření v lese

V prvním díle našeho nového seriálu “Mysli na lesy” jsme se s Tomášem Klusem vydali na návštěvu za Danem Pitkem do jeho domova pod horu Milešovku, abychom zjistili, jak mohou lesní správci, lesníci a vlastníci lesů pěstovat lesy přírodě blízkým způsobem a spojit ekologický a ekonomický přístup k pěstování lesa.

Ale co můžeme udělat my sami, i když nejsme lesníky? Dřevo je přirozenou součástí našeho života, každý den můžeme vidět stovky věcí, které jsou z něj vyrobeny - od papíru přes nábytek, mosty a domy. Připravili jsme proto deset pravidel, díky nimž může každý z nás přispět ke zlepšení stavu našich i světových lesů.

Jak mohu pomoci lesům?

Desatero zelených tipů pro nákup dřevěných produktů

...aneb co dělat, když nejsem lesník ale záleží mi na lesech a chci, aby se v nich hospodařilo lépe?

  • 1. Raději dřevo než plasty či kov – Dřevo je krásný přírodní materiál a obnovitelná surovina. Těžba a zpracování nerostných surovin často způsobuje více škod než kácení lesa.
  • 2. Kupujte dřevěné výrobky z domácích dřevin, nejlépe vyrobené v ČR – Čím blíže je země původu, tím lépe. S klesající přepravní vzdáleností se snižuje znečištění, které doprava způsobuje. Navíc podpoříte místní ekonomiku na našem venkově.
  • 3. Vybírejte dřevěné výrobky se značkou FSC – Certifikát FSC zaručuje, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů dle důsledných mezinárodních ekologických a sociálních pravidel Forest Stewardship Council (FSC). Ptejte se svého prodejce, zda nabízí dřevo s tímto certifikátem.
  • 4. Zvažte náhradu tropického dřeva za domácí dřeviny – Chcete-li koupit produkt z tropického dřeva, informujte se, zda vám výrobek z domácí dřeviny neposlouží stejně dobře. Například při nákupu zahradního nábytku dejte určitě přednost domácím druhům dřevin (smrk, akát atp.) před stromy, které u nás nerostou (zejména tropickými).
  • 5. Tropické dřevo rozhodně jen se značkou FSC – Kupujete-li výrobky z tropických druhů dřevin (týk, eukalyptus aj.), vybírejte jen ze zboží označeného logem FSC.
  • 6. Pozor na tropické dřevo bez značy FSC – Vyhýbejte se koupi výrobků z tropických dřevin (týk, eukalyptus, meranti, mahagon aj.) bez značky FSC. Často pocházejí z devastovaných či ilegálně těžených tropických lesů.
  • 7. Upřednostněte masivní dřevo před lepenými materiály – Lepené materiály mohou obsahovat zdraví nebezpečné chemické látky, zejména formaldehyd.
  • 8. Volte výrobky s přírodní úpravou povrchu – Ze stejného důvodu dávejte přednost výrobkům ošetřeným pouze oleji, vosky a fermeží před produkty barvenými a lakovanými.
  • 9. Používejte nejlépe přírodní barvy a laky – Přírodními barvy a laky (nejlépe vodou ředitelné) jsou šetrné k lidskému zdraví i životnímu prostředí.
  • 10. Vybírejte zboží vyšší kvality – Vydrží déle, takže nebude potřeba nábytek brzy nahradit novým. Šetříte tak vaše zdraví i peněženku.

Chcete si vyzkoušet, jaké to je hospodařit v přírodě blízkém lese?

Práce lesníků je náročná, zejména v době (kůrovcové) kalamity a klimatický změn. Vyzkoušejte si ji v naší online hře, kde se stanete lesníkem a vaším úkolem bude udržovat rovnováhu mezi ekologickým, ekonomickým a sociálním aspektem lesního hospodaření. Hodně štěstí!


Využívání přírodě blízkých metod dlouhodobě prosazuje i FSC ČR.
sdílet v síti
Follow by Email
Facebook
Twitter