2. díl: O klimatické změně a kůrovci s Miroslavem Svobodou

Negativní důsledky klimatické změny lze na českých lesích vidět stále zřetelněji. O suchu, kůrovci a také o tom, jak bychom měli pěstovat naše lesy, aby byly odolnější a zdravější, jsme se vydali promluvit s lesníkem a vědcem Miroslavem Svobodou z Lesnické a dřevařské fakulty ČZU, kterého Tomáš Klus ve druhém díle Mysli na lesy zpovídal přímo na rozsáhlých kůrovcových holinách, které se nacházejí jen několik kilometrů jižně od Prahy.

Ale jak můžeme pomoci lesům my sami, i když nejsme lesníky? Dřevo je přirozenou součástí našeho života, každý den můžeme vidět stovky věcí, které jsou z něj vyrobeny - od papíru přes nábytek, mosty a domy. Pro ty, kterým na lesích záleží, jsme připravili deset pravidel, díky nimž může každý z nás přispět ke zlepšení zdravotního stavu našich i světových lesů.

Jak mohu pomoci lesům?

Desatero zelených tipů pro nákup dřevěných produktů

...aneb co dělat, když nejsem lesník ale záleží mi na lesech a chci, aby se v nich hospodařilo lépe?

  • 1. Raději dřevo než plasty či kov – Dřevo je krásný přírodní materiál a obnovitelná surovina. Těžba a zpracování nerostných surovin často způsobuje více škod než kácení lesa.
  • 2. Kupujte dřevěné výrobky z domácích dřevin, nejlépe vyrobené v ČR – Čím blíže je země původu, tím lépe. S klesající přepravní vzdáleností se snižuje znečištění, které doprava způsobuje. Navíc podpoříte místní ekonomiku na našem venkově.
  • 3. Vybírejte dřevěné výrobky se značkou FSC – Certifikát FSC zaručuje, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů dle důsledných mezinárodních ekologických a sociálních pravidel Forest Stewardship Council (FSC). Ptejte se svého prodejce, zda nabízí dřevo s tímto certifikátem.
  • 4. Zvažte náhradu tropického dřeva za domácí dřeviny – Chcete-li koupit produkt z tropického dřeva, informujte se, zda vám výrobek z domácí dřeviny neposlouží stejně dobře. Například při nákupu zahradního nábytku dejte určitě přednost domácím druhům dřevin (smrk, akát atp.) před stromy, které u nás nerostou (zejména tropickými).
  • 5. Tropické dřevo rozhodně jen se značkou FSC – Kupujete-li výrobky z tropických druhů dřevin (týk, eukalyptus aj.), vybírejte jen ze zboží označeného logem FSC.
  • 6. Pozor na tropické dřevo bez značy FSC – Vyhýbejte se koupi výrobků z tropických dřevin (týk, eukalyptus, meranti, mahagon aj.) bez značky FSC. Často pocházejí z devastovaných či ilegálně těžených tropických lesů.
  • 7. Upřednostněte masivní dřevo před lepenými materiály – Lepené materiály mohou obsahovat zdraví nebezpečné chemické látky, zejména formaldehyd.
  • 8. Volte výrobky s přírodní úpravou povrchu – Ze stejného důvodu dávejte přednost výrobkům ošetřeným pouze oleji, vosky a fermeží před produkty barvenými a lakovanými.
  • 9. Používejte nejlépe přírodní barvy a laky – Přírodními barvy a laky (nejlépe vodou ředitelné) jsou šetrné k lidskému zdraví i životnímu prostředí.
  • 10. Vybírejte zboží vyšší kvality – Vydrží déle, takže nebude potřeba nábytek brzy nahradit novým. Šetříte tak vaše zdraví i peněženku.
Chcete si vyzkoušet, jaké to je bránit les před suchem a kůrovcem?

Práce lesníků je náročná, zejména v době kůrovcové kalamity a klimatický změn. Vyzkoušejte si ji v naší online hře, kde se stanete lesníkem a vaším úkolem bude udržovat rovnováhu mezi ekologickým, ekonomickým a sociálním aspektem lesního hospodaření. Hodně štěstí!

Zajímá vás klimatická změna a její vliv na naše lesy?

Jedním z nejúčinnějších nástrojů proti negativním vlivům klimatické změny je využívání přírodě blízkých metod lesního hospodaření. Ty v ČR dlouhodobě prosazuje FSC ČR.
sdílet v síti
Follow by Email
Facebook
Twitter